Pierwsze kroki

  1. 1

    Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze do przedszkola mieć czas na rozmowę i nie poganiać malucha w zdenerwowaniu.

  2. 2

    Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj na do widzenia i wyjdź.

  3. 3

    Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu. Jeżli zrobisz to choć raz, będzie widziało, że łzami można wszystko wymusić.

  4. 4

    Płaczącemu brzdącowi powiedzcie, że teraz pocieszy go jego pani, ponieważ Wy spieszycie się do pracy, by równie szybko wrócić po niego przed końcem przedszkolnych zajęć.

  5. 5

    Wspomnijcie, że czekają na niego inne dzieci, które chcą się z nim pobawić i nowe zabawki.

  6. 6

    Nie obiecuj: "jeżli pójdziesz do przedszkola, dostaniesz lalkę". Kiedy będziesz odbierać dziecko z przedszkola, możesz dać mu jakiś malutki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.

  7. 7

    Pamiętajcie, że wszystkie dzieci, gdy tylko znajdą się w sali, włączają się w zajęcia, wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery- dlatego nawet przez minutę nie pamiętają o smutku.

  8. 8

    Kontroluj się, co mówisz. Zamiast: "już możemy wracać do domu, powiedz: teraz idziemy do domu". Niby to niewielka rónica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk, sugeruje, że przedszkole jest dla dziecka sytuacją przymusową - drugie nie.

  9. 9

    Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, gdyż często powoduje to niepotrzebny stres.

  10. 10

    Jeżli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, lepiej będzie kiedy odprowadzi je tato. Rozstania z tatą są często mniej bolesne.

  11. 11

    Nawet najlepiej przygotowane do pójścia do przedszkola dzieci mogą mieć trudności adaptacyjne, przejawiające się większości przypadków płaczem, często niechęcią do jedzenia, czasami gorączką i wymiotami. Należy wtedy przyjrzeć się bacznie sobie, gdyż obawy i niepokoje członków rodziny, rodziców, dziadków i opiekunów mogą w sposób nieświadomy być przelane na dziecko i tym samym utrudnić proces adaptacji przedszkolnej.

  12. 12

    Staraj się słuchać nauczycielki, ona wie jak pomóc Twojemu dziecku w tych pierwszych dniach. Jeżli choć niektóre z tych rad pomogą państwu w przekroczeniu progu naszego przedszkola, to będzie to nasz ogromny wspólny sukces.

Zachęcamy do kontaktu!

Kontakt